9 вересня біля с.Керниця відбудеться церемонія відкриття й освячення обеліска в пам’ять про солдат, які загинули під час Першої світової війни

2 серпня голова Городоцької районної ради Василь Полумацканич провів робочу нараду щодо підготовки та проведення церемонії відриття і освячення обеліска в пам’ять про солдат австро-угорської армії, які загинули під час Першої світової війни біля села Керниця й були там поховані. В нараді зокрема взяли участь начальник управління міжнародного співробітництва Львівської обласної державної адміністрації Лев Захарчишин, помічник Почесного Консула Австрійської Республіки у Львові Галина Велідова, заступник голови Городоцької райдержадміністрації Оксана Дунас, заступник голови Товариства культури львівських угорців Габор Алмаші. Під час наради обговорено ряд організаційних питань, зокрема програму церемонії відкриття й освячення обеліска, облаштування благоустрою на території масового поховання. Відкриття й освячення обеліска відбудеться 9 вересня 2011 року згідно попередньої домовленості з ініціатором встановлення обеліска – організацією Австрійський Чорний Хрест, яка займається віднайденням та впорядкуванням військових поховань часів Першої та Другої світових воєн. Захід планується провести за участі високопосадовців дипломатичного корпусу Австрії та Угорщини, представників обласної влади. Музичний супровід церемонії здійснюватиме військовий оркестр. Посвячення обеліску відбудеться за участі священнослужителів усіх конфесій району.

Обеліск було виготовлено Австрійським Чорним Хрестом у 2009 році в австрійській провінції Штирія, звідки походило багато вояків, які полягли в битві біля с.Керниця. Цей пам’ятник є симовлічним подарунком австрійської батьківщини солдатам, які навіки залишилися в українській землі. Довший час Австрійський Чорний Хрест не міг здійснити транспортування пам’ятника в Україну. Лише в липні цього року завдяки скоординованій співпраці Городоцької районної влади та австрійської сторони обеліск вдалося доставити в Городок. Минулого року  на території військового меморіального кладовища (як тепер буде називатися місце поховання австро-угорських вояків) здійснено основні роботи з благоустрою, а саме: закладено фундамент під обеліск, викладено пішохідну доріжку до нього, територію кладовища обкопано меліоративним ровом для водовідведення, біля території кладовища встановлено бетонні плити для паркування транспорту. Також  з Львівського державного архіву було отримано документи, що стосуються кладовища та похованих на ньому вояків. У списку загиблих фігурують і українські прізвища, адже в складі військових формувань Австро-Угорської імперії воювали і Українські Січові Стрільці. Копії документів передано Австрійському Чорному Хресту.

Історична довідка.

Перший бій на Галичині між австро-угорською та російською (царською) арміями відбувся 26 серпня 1914 року поблизу с.Скарзава, що біля Золочева. Значна перевага в живій силі російської армії вирішила результат бою. Австро-угорське військо відступило під м.Городок і окопалося біля Повітенського лісу. Тут з 8 по 11 вересня 1914 року відбулися кровопролитні бої. В цих боях тримав оборону і 27 полк піхоти „Король бельгійців” з австрійського герцогства Штирія. Російська артилерія впродовж трьох днів вела інтенсивний обстріл позицій противника. Австро-угорська армія відступила лише вранці 12 вересня до околиць Городка, де по лінії Городок - Речичани ще якийсь час тримала оборону. В цих боях 27 полк втратив 1494 солдати, що становило 35,5% всього особового складу. Полк налічував 4202 вояки, з них  191 був солдат убитий, 925 поранено, 378 зникло безвісті.

Багато вояків австро-угорської армії згодом було захоронено біля с.Керниця, кількасот – на Городоцькому кладовищі та поблизу сіл Стоділки і Речичани. Довший час ці поховання залишались невпорядкованими...

Організація Австрійський Чорний Хрест звернулась до влади Городоцького району із проханням про встановлення обеліску в пам’ять про солдат, які загинули у битві біля с.Керниця під м.Городок 8-11 вересня 1914 року.

На цьому меморіальному військовому кладовищі поховано 230 австрійців та 52 росіянина (124 одиночних могил та 31 спільна могила). Обеліск, зведений спільно австрійською та українською сторонами, символізує мир та взаємопорозуміння між народами у спільній Європі.