За досвідом – до Польщі, за фінансуванням – у Євросоюз

9-10 червня Городоцький район з робочим візитом відвідала делегація польського міста Нова Демба з Підкарпатського воєводства. Делегація прибула на запрошення голови районної ради Василя Полумацканича і міського голови м.Комарно Тараса Іваницького. Мета приїзду наших польських сусідів – підписання договору про співпрацю з містом Комарно та районним фізкультурно-спортивним товариством „Колос”.

Знайомство Нової Демби з Городоцьким районом розпочалося вісім років тому завдяки співпраці з селом Суховолею. Тодішній сільський голова, а тепер директор ФСТ „Колос”, Роман Струк передбачив очевидні вигоди співпраці і не прогадав – партнери отримали грант від Євросоюзу, який фінансував культурні, навчальні та спортивні обміни делегаціями обох сторін. Причому брали участь в таких обмінах як дорослі, так і молодь. Так, завдяки виграному гранту працівники та депутати Суховільської сільської ради мали можливість неодноразово побувати в Польщі на семінарах та тренінгах з ефективної роботи в органах місцевого самоврядування, а суховільчанська молодь – взяти участь у різноманітних культурних заходах в Новій Дембі. Неодноразово то в Україні, то в Польщі на турнірах зустрічалися футбольні команди з Нової Демби і Суховолі. „Фактично наше партнерство переросло у міцну „дружбу сім’ями” - розповідає Роман Струк, – ми дізналися багато нового завдяки нашим польським друзям, а вони, зі своєї сторони, побачили наскільки гостеприїмними є українці. Власне, в такій співпраці реалізується Шевченкове „і чужому научайтесь, й свого не цурайтесь”.

Чим же зацікавила Нова Демба Городоцький район? Тут варто розповісти про унікальний досвід цього маленького міста в галузі енергозбереження. Нова Демба з населенням всього 12 тис. мешканців є іноваційним лідером у цій сфері серед малих міст Польщі. Нова Демба, або ще як її називають „Місто в лісі”, розташована серед лісів, а довкола ростуть незліченні чагарі верболозу. Міська влада завдяки грантам від Євросоюзу обладнала котельні міста особливими котлами, і місто тепер отримує тепло, спалюючи вербове гілля. Відходи таких котелень, тобто деревний попіл, використовують для підживлення... молодих насаджень верби. Ось такий екологічно чистий замкнений цикл енергозабезпечення. І це не єдиний приклад мудрого і винахідливого господарювання поляків, який можемо перейняти і ми.

„Євросоюз виділяє великі кошти на фінансування спільних польсько-українських проектів, - ділиться своїм досвідом міський голова Нової Демби Вєслав Ордон, – проте потрібно мати надійного партнера і команду фахівців, які зуміють не лише написати і отримати грант, але й реалізувати його. Нова Демба має певний позитивний досвід такої діяльності, сподіваємося, що він стане в пригоді Городоцькому району”.

„Побувавши з делегацією близько двох тижнів тому в Новій Дембі ми були просто вражені тим, наскільки люди змогли облаштувати собі життя, - розповідає голова районної ради Василь Полумацканич. – Маленьке місто, без особливих ресурсів та виробничих потужностей. Звичайно, дуже велику роль відіграло те, що Польща - член Євросоюзу. Проте якби не раціоналізаторський підхід керівництва Нової Демби, місто не було б лідером із залучення інвестицій. Ми б дуже хотіли використати їх досвід, і вже визначили декілька пріоритетних напрямків. Наразі рано їх озвучувати, все у свій час. Співпраця з польськими партнерами дасть можливість виграти обом сторонам, мовою бізнесу це так звана „стратегія win-win”, коли вигоду отримує кожен”.