Обеліск біля с.Керниця буде зведено у вересні цього року

19 квітня голова районної ради В.Полумацканич зустрівся з представником організації Австрійський Чорний Хрест Хервігом Брандстеттером. Під час зустрічі обговорено питання доставки в Городок обеліска в пам’ять про солдат австро-угорської армії, які загинули біля с.Керниця під час Першої світової війни. Нагадаємо, що організація Австрійський Чорний Хрест спільно з керівництвом Городоцького району планували провести церемонію відкриття та освячення обеліска у вересні 2010 року. Завдяки голові районної ради В.Полумацканичу були зібрані необхідні архівні документи, підготована дозвільна документація, на території кладовища були проведені роботи з благоустрою, закладено фундамент під обеліск. Проте в австрійської сторони виникли труднощі з доставкою обеліска в Україну, внаслідок чого церемонію відкриття кладовища довелося перенести на невизначений час.

Під час зустрічі з Хервігом Брандстеттером було з’ясовано, що питання транспортування пам’ятника буде вирішено найближчим часом, ним займаються обласна влада і представники українського дипломатичного корпусу у Відні. Датою відкриття й освячення обеліска на кладовищі біля с.Керниця призначено 9 вересня 2011 року.

Після зустрічі в Городоцькій районній раді Василь Полумацканич та Хервіг Брандстеттер запалили свічку шани біля пам’ятника героям ОУН, які 30 листопада 1932 року здійснили напад на місцеву пошту і трагічно загинули. Така ж свіча була згодом запалена біля меморіальної дошки відомому австрійському поетові Георгу Траклю, який певний час перебував в Городку в період Першої світової війни.

Довідка.

Перший бій на Галичині між австро-угорською та російською (царською) арміями під час Першої світової війни відбувся 26 серпня 1914 року поблизу с.Скарзава, що біля Золочева. Значна перевага в живій силі російської армії вирішила результат бою. Австро-угорське військо відступило під м.Городок і окопалося біля Повітенського лісу. Тут з 8 по 11 вересня 1914 року відбулися кровопролитні бої. В цих боях тримав оборону і 27 полк піхоти „Король бельгійців” з австрійського герцогства Штирія. Російська артилерія впродовж трьох днів вела інтенсивний обстріл позицій противника. Австро-угорська армія відступила лише вранці 12 вересня до околиць Городка, де по лінії Городок - Речичани ще якийсь час тримала оборону. В цих боях 27 полк втратив 1494 солдати, що становило 35,5% всього особового складу. Полк налічував 4202 вояки, з них  191 був солдат убитий, 925 поранено, 378 зникло безвісті.

Близько тисячі вояків австро-угорської армії згодом було захоронено біля с.Керниця, кількасот – на Городоцькому кладовищі та поблизу сіл Стоділки і Речичани. Довший час ці поховання залишались невпорядкованими...

Організація Австрійський Чорний Хрест, яка займається віднайденням та впорядкуванням військових поховань часів Першої та Другої світових воєн, звернулась до влади Городоцького району із проханням про встановлення обеліску в пам’ять про солдат, які загинули у битві біля с.Керниця під м.Городок 8-11 вересня 1914 року.

На цьому меморіальному військовому кладовищі поховано 230 австрійців та 52 росіянина (124 одиночних могил та 31 спільна могила). Обеліск, зведений спільно австрійською та українською сторонами, символізуватиме мир та взаємопорозуміння між народами у спільній Європі.